Dříve turisticky opomíjená země, dnes stále oblíbenější…Řeč je o Rumunsku, zemi plné zajímavostí. My si přiblížíme Temešvár, město ležící v západním Rumunsku, v rumunském regionu Banát. Jde o významnou hospodářskou a kulturní metropoli nedaleko hranice s Maďarskem a se Srbskem.
Pokud budete ve městě, nenechte si ujít jeho centrum s několika náměstími. Žádné „hlavní náměstí“ jako ve většině městech tu sice nenajdete, ale to neznamená, že by byla nouze o atraktivní turistické cíle. Zajímavostí Temešváru je, že drží evropské prvenství v nainstalování pouličního osvětlení. Stalo se tak v roce 1884. Také patří mezi první města, v němž byla zavedené tramvaje tažené koňmi. A jaké památky a pěkná místa můžete navštívit?
Památky a zajímavá místa v Temešváru
Muzeum Banátu
Muzeum Banátu vám více přiblíží uvedený region. Toto historické území sahá nejen do Rumunska, ale také Srbska a Maďarska. Zajímavostí je, že od 19. století zde žijí i Češi, kteří založili několik českých vesnic. Muzeum se nachází v hradu pocházejícím ze 14. století. Vedle historické expozice je také velmi zajímavá přírodovědná část, kterou by si neměli nechat ujít především příznivci ornitologie.
Hrad Huniade (Castelul Huniade din Timișoara), v němž se nachází muzeum, je nejstarší stavbou v Temešváru. Dnešní podobu získal v druhé polovině 19. století.
Katedrální chrám Tří hierarchů
Prohlídka Temešváru často začíná u Katedrálního chrámu Tři hierarchů (Catedrala Ortodoxă din Timişoara o Catedrala Mitropolitană) představuje chrám Rumunské pravoslavné církve a hlavní památku tohoto města. Stavba vznikala v letech 1937 až 1946. Kostel nese rumunsko-moldavské prvky, ale v architektuře jsou patrné i byzantské znaky.
Majestátní chrám nevzbuzuje obdiv jen zvenku. O majestátnosti svědčí i kapacita chrámu, která činí úctyhodných 4000 lidí. Interiér je nádherně zdobený. Velmi zajímavým prvek je třeba ikonostas (dřevěná stěna s průchody) z lipového dřeva a sbírka církevního umění. Chrám má dohromady jedenáct věží, přičemž ta nejvyšší dosahuje výšky 83,7 metrů.
Pomník revoluce proti komunistického režimu
Když už budete u pravoslavného kostela, určitě nepřehlédnete Pomník revoluce proti komunistického režimu ležící naproti. Vyjadřuje připomínku na smrt stovek lidí, kteří během teto revoluce zemřelo. Šlo o svržení režimu prezidenta Micolaea Ceausesca.
Katedrála svatého Jiří
Katedrála svatého Jiří (Catedrala Sfântul Gheorghe din Timişoara) představuje barokní římskokatolickou katedrálu, která vznikala v letech 1736 až 1774, a to na základě plánů německého architekta Josepha Emanuela Fischera von Erlacha. Už zvenčí vám bude imponovat svým vzhledem, především mohutnými věžemi. Litovat určitě nebudete ani prohlídky vnitřku chrámu s mnohými sochami a obrazy. Interiéry obsahují prvky rokoka. Díky skvělé akustice se tu organizují různé koncerty.
Botanic Park
Rádi se procházíte parky? Pak se vám v Temešváru bude líbit. Dokonce je někdy přezdíván městem parků. Snad nejkrásnějším ve městě je Botanic Park rozkládající se blízko Piata Unirii. Projdete se tu, v sezoně se pokocháte květinami a další zelení, posedíte na lavičce…Zkrátka si odpočinete od města a nasajete novou energii. Z dalších parků v Temešváru stojí za zmínku Rose Park či Central Park. Oba leží nedaleko Piata Victoriei (Vítězné náměstí), které je jedním z centrálních náměstí ve městě.
Piata Victoriei
Piata Victoriei si jistě „zaslouží“ pozastavení. Kromě výše zmíněné pravoslavné katedrály tu najdete i jiná zajímavá místa, ale také galerie a obchody, takže chcete-li někam, kde se nebudete určitě nudit, je toto místo pro vás tím pravým. Symbolizuje rumunskou revoluci. Kromě výše zmíněné pravoslavné katedrály a muzea Banátu tu ještě najde budovu opery, radnici nebo výstavní paláce.
Piata Unirii
Piata Unirii (Union Square) je významným náměstím v barokním stylu. Výše jsme si uvedli, že tu leží Botanic Park. Najdeme tu však i další zajímavá místa – Dům ortodoxní komunity, Dům Lei, Srbskou ortodoxní katedrálu, Palác ortodoxního biskupství, barokní palác (v současné době je tu Muzeum umění Temešváru) a fontánu. Náměstí se rozkládá na ploše 150 x 110 m.
Muzeum banátské vesnice
Muzeum banátské vesnice (Banat Village Museum) vám představí Banát v jeho každodenní podobě. Jde o zajímavou etnografickou památku skládající se z kostela, školy, radnice, národního domu a hospody. Pokud budete mít čas a chuť, zúčastněte se v létě etno-folklórního představení probíhajícího každou neděli.
Zoo v Temešváru
Zoo v Temešváru (Timisoara Zoological Garden) je jedna z nejnovějších zoologických zahrad v Rumunsku. Nachází se v severovýchodní části města a rozkládá se na ploše 6,34 ha. Poslední modernizací prošla roku 2007. Svůj domov tu má 29 druhů zvířat. Prohlédněte si je, projděte se, odpočiňte si. Jde o příjemné místo, které se jistě i vám bude líbit.
Dikasterialní palác
Monumentální Dikasterialní palác (Dikasterialpalast) byl vystavěný ve stylu italské renesance mezi léty 1855 a 1860. V současnosti tu sídlí odvolací soud, původně však šlo o sídlo rakouské císařské správy Banátu.
Kam na výlet do okolí
Celá oblast Banátu je zajímavá tím, že jsou zde české vesnice. Určitě není od věci jejich bližší průzkum. A pokud vás skutečně zaujmou, můžete tu strávit i několik dní. Ve vesnicích jsou k dispozici chalupy k pronájmu.
První založenou českou vesnicí byla Svatá Alžběta (Elisabethfeld), ale ta již zanikla. Největší českou vesnicí je Gerník. Další známější českou vesnicí je Svatá Helena. Chcete se projít? Vydejte se odsud třeba k jeskyni Turecká díra a v okolí najdete také další lákavé cíle. Neméně atraktivní jsou vesnice Šumice, Rovensko, Eibentál a Bígr. Krom toho, že si prohlédnete, jak se žije Čechům v Rumunsku, vás nadchne krásná příroda.
A co vy? Rozhodli jste se, že vaší příští destinací bude Rumunsko? Krásná příroda, ale i Temešvár s mnoha atraktivními cíli vás přivítají s otevřenou náručí. A vyhledávaným lákadlem jsou rovněž české vesnice, v nichž se bude líbit nejen těm, kteří neumí jazyky, a přesto nechtějí „narazit“ na jazykovou bariéru.