Rumunsko patří mezi země, do kterých čeští turisté mířili již za hluboké totality. Stále více návštěvníků ze zahraničí si sem však nachází cestu i v posledních letech. Hlavní město Bukurešť, legendami opředená oblast Transylvánie, rumunská část Karpat, delta Dunaje anebo národní parky Rodna a Retezat totiž rozhodně stojí za vidění. Většina Čechů ale objevuje především krásy rumunské riviéry, tedy letovisek na pobřeží Černého moře, která jsou optimální pro relaxační dovolenou.
Oblíbená letoviska na pobřeží Černého moře
Mamaia
Mamaia je jedno z nejznámějších turistických letovisek v Rumunsku. Délka místních pláží totiž činí úctyhodných 7 km – nejvíce v celé zemi. Kromě relaxace u moře si zde můžete užít rovněž různých vodních sportů, což platí i pro přilehlé jezero Siutghiol (Lake Siutghiol). Samozřejmě lze ale navštívit také další zajímavá místa. Především děti se budou bavit v parku Aqua Magic (Aqua Magic Park), kde na ně čekají tobogany, skluzavky a bazény. Populární je i slavný park Luna (Luna Park) v prázdninové vesničce Satul de Vacanta a celou Mamaiu si lze prohlédnout z vyhlídkové lanové dráhy Telegondola (Telegondola Mamaia), jež je zavěšena ve výšce 50 m.
Constanta
Jen kousek jižně se nalézá město Constanta, které je jednoznačně největším letoviskem na rumunském pobřeží Černého moře, když zde mj. žije kolem 300 000 obyvatel. Zároveň jde o největší přístav v Rumunsku, takže příznivci lodní dopravy si určitě přijdou na své. Opět lze pochopitelně vyrazit na některou z nedalekých pláží (např. Năvodari) a nudit se tu nebudou ani milovníci historických památek. Posuďte sami – v Constantě je možné obdivovat ruiny řecké osady či zbytky římské fóra, Janovský maják ze 13. století, pravoslavnou katedrálu či mešitu.
Eforie
Pojedete-li prstem po mapě rumunské riviéry opět dále na jih, brzy narazíte na letovisko Eforie. To se vlastně skládá ze dvou částí – Jižné Eforie (Eforie Sud) a Severní Eforie (Eforie Nord). Pro turisty je však podstatnější, že se jedná o oblíbené lázeňské městečko. Známy jsou především zdravotní lázně Ana Aslan (Ana Aslan Health Spa), v nichž si lze užít léčivých procedur za pomoci černého sapropelického bahna či koncentrované slané vody z nedalekého jezera Techirghiol (Lake Techirghiol). Nachází se tu i Nádherná pláže (Splendid Beach), tedy jedna z nejkrásnějších rumunských pláží, případně oblíbený akvapark Eforie (Eforia Aqua Park).
Mangalia
Znovu o něco jižněji musíme hledat čtvrté hlavní letovisko v oblasti, totiž Mangalii. Právě tato oblast byla oblíbená mezi českými turisty již před rokem 1989. Dnes sem sice Češi míří spíše sporadicky, přesto by je měly lákat dlouhé pláže, čisté moře a čerstvý vzduch. Navíc zde panují perfektní podmínky pro plachtění na moři. Kromě odpočinku na plážích turisty uchvacuje i obrovské lodní překladiště. Mnohé návštěvníky ze zahraničí pak zabaví i rušný noční život. V neposlední řadě musíme upozornit na Muzeum historie a archeologie Callatis (Museum of History and Archeology Callatis) s exponáty především ze starověku.
Tipy na výlety po okolí
Delta Dunaje (Danube Delta)
Národní park Delta Dunaje (Delta Dunării National Park) se rozkládá nedaleko černomořského pobřeží. Pokud si tedy budete chtít udělat při pobytu u moře výlet do vnitrozemí, tuto oblast vám určitě doporučujeme. Proč vyrazit právě sem? Jedná se o největší a zároveň nejlépe zachovalou deltu na „Starém“ kontinentu! V Dunaji, který se vlévá právě do Černého moře, tu naleznete opravdu pestrou biodiverzitu. V místních mokřadech a vodách žije více než 1 200 rostlin, 300 ptačích druhů a 45 druhů sladkovodních ryb. Delta Dunaje tedy nikoli náhodou figuruje od roku 1991 na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Bukurešť (Bucharest)
Ačkoli se Bukurešť nachází přes 200 km daleko ve vnitrozemí, za návštěvu rovněž určitě stojí. Jednodenní výlet do hlavního města Rumunska si proto udělejte. Bukurešť sice na první pohled nepůsobí příliš vábně, nicméně některá místa ocení každý turista. Jedná se především o impozantní Palác parlamentu (Palace of the Parliament), jenž je 84 m vysoký a dalších 8 pater se nachází pod zemí. Za zmínku stojí i historické centrum Lipscani (Lipiscani District) plné památek, hotelů a restaurací, dále Národní historické muzeum (National History Museum) s více než 50 000 exponáty či Vítězný oblouk (Triumphal Arch).