Sinaia je rumunské městečko, které leží v župě Prahova. Nachází se tedy v jižní části této balkánské země, a to konkrétně v pohoří Bucegi, což je nejvýchodnější pohoří Jižních Karpat. Nejedná se sice o nijak velké město, neboť jeho rozloha činí jen 89 km2 a žije tu přes 10 tisíc obyvatel, na druhou stranu jde o jednu z nejoblíbenějších turistických destinací v oblasti.
Městečku Sinaia se někdy přezdívá „perla Karpat“, což asi netřeba sáhodlouze vysvětlovat. V každém případě tu lze spatřit několik velmi zajímavých pamětihodností, ale to rozhodně není všechno. Zároveň se totiž jedná o klimatické lázně, za což může místní podnebí, a o populární lyžařské středisko. Pokud jste tedy o Sinaie nikdy neslyšeli, je načase to změnit.
Zajímavá místa a památky v rumunské Sinaie
Klášter Sinaia (Sinaia Monastery)
Na konci 17. století nechal princ Mihai Cantacuzino postavit klášter, který byl pojmenován po biblické hoře Sinaj. V jeho blízkosti brzy vyrostla osada, jež se postupem času začala rozšiřovat. Ano, jedná se právě o dnešní městečko Sinaia. Klášter v každém případě disponuje dvěma nádvořími a na každém stojí jeden kostel. Oba byly sice postaveny v byzantském slohu, nicméně jeden vznikl již v roce 1695, zatímco druhý je zhruba o 150 let mladší.
Zámek Peleş (Peleş Castle)
Asi nejvýznamnější památkou v Sinaie ovšem není výše zmíněný klášter, ale zámek Peleş. Ten byl postaven v poslední čtvrtině 19. století králem Karlem I., a to v německém renesančním stylu. Budova prošla v roce 1990 rozsáhlou renovací a od té doby je znovu přístupná veřejnosti. A věřte, že se je na co dívat. Kromě krásného exteriéru má totiž zámek Peleş více než 170 pokojů a sálů a takřka 800 vitrážových oken. Navíc se zde nacházejí obrazy a vzácný nábytek, takže není divu, že jde o jednu z nejoblíbenějších památek Rumunska.
Zámek Pelișor (Pelișor Castle)
V městečku Sinaia naleznete ještě jeden, tentokrát menší zámek. Nachází se přitom nedaleko Peleşu a jeho název zní v překladu „Malý Peleş“. Mezi lety 1899 až 1902 jej nechal postavit opět Karel I., a to pro svého nástupce krále Ferdinanda a jeho manželku Marii. Není bez zajímavosti, že zámek v secesním stylu navrhl českých architekt Karel Liman. Ačkoli tedy Pelișor není tak impozantní jako jeho slavnější „kolega“, za návštěvu i z tohoto důvodu rozhodně stojí.
Nádraží Sinaia (Sinaia Railway Station)
Sinaia je známá i svou železniční stanicí, na které se v žádném případě nebudou nudit ani příznivci historie železnic. V severní částí nádraží se totiž nachází výstava, kterou tvoří několik zajímavých exponátů. Obdivovat tu můžete nejen modely vláčků, ale prohlédnout si lze i skutečná kolejová vozidla. Konkrétně jde např. o parní lokomotivy řady 230.
Pohoří Bucegi (Bucegi Mountains)
Jak už jsme uvedli, Sinaia patří k populárním karpatským horským střediskům. Na východě přitom k tomuto městečku strmě klesá pohoří Bucegi (s nejvyšší vrcholem Omu – 2 507 m n. m.), v němž se nachází i Přírodní park Bucegi (Bucegi Natural Park). Právě ze Sinaie vede lanovka (Gondola Sinaia), která byla postavena v nejvyšší nadmořské výšce v Rumunsku. Otevřena přitom byla teprve v roce 2016 a její výstavba stála 9 milionů EUR. Pro příznivce záhad musíme doplnit, že v pohoří Bucegi je údajně systém uměle vytvořených jeskyní, ve kterých se nachází mimozemská základna.
Lyžování v Sinaie
Pokud se věnujete lyžování, můžete si v Sinaie zakoupit skipas a výše zmíněnou lanovkou se vydat na jakoukoli sjezdovku v okolí. Dle mnohých návštěvníků přitom všechny nabízejí výtečné podmínky pro lyžování ve vysokých nadmořských výškách (samo město leží ve výšce kolem 800 m n. m.). Konkrétně si můžete vyzkoušet hned osm sjezdovek o celkové délce 10,5 km, které jsou navíc velmi rozmanité. Začátečníkům bývá kupříkladu doporučována nejkratší Valea Dorului (600 m), ale nejžádanější je sjezdovka Drumu Vechi, jež měří 5 000 metrů.
Kam na výlet do okolí
Nedaleko Sinaie se rozkládají i další horské hřebeny. Jedná se např. o pohoří Baiu (Baiu Mountains) s nejvyšším vrcholem Neamtu v nadmořské výšce 1 923 m. Zmínit pak můžeme i bezprostředně navazující pohoří Gârbova (Gârbova Mountains). Pokud tedy vyrážíte za hranice České republice kvůli zimním sportům či horské turistice, Sinaia se může stát zajímavým výchozím bodem.
V okolí je však možné navštívit i několik větších měst. Tak například 48 km severně se nalézá Brašov, který má přes 250 000 tisíc obyvatel, což z něj činí 7. největší město Rumunska a vůbec největší v oblasti rumunských horských středisek. Zaujme přitom mj. zachovalým starým městem. 65 km severovýchodně se pak rozkládá Ploieşti, které je důležitým dopravním uzlem mezi hlavním městem Bukureští, Transylvánií a Moldavskem.
Městečko Sinaia budou v České republice znát asi jen ti největší milovníci Rumunska. To však nic nemění na skutečnosti, že se jedná o velmi zajímavou turistickou destinaci. Nejenže si zde lze prohlédnout několik pamětihodností, ale můžete také něco udělat pro své zdraví. Kromě lyžování a horské turistiky totiž budete pobývat v perfektním prostředí klimatických lázní. Místní podnebí má skutečně příznivé účinky na zdraví, což dnes v rámci evropského kontinentu není standardem.