Eforie je rumunské letovisko na samém východě země, takže leží na pobřeží Černého moře. Vzniklo přitom až v roce 1966. Tehdy došlo ke spojení Jižní Eforie (Eforie Sud), jež v současné době plní funkci administrativního centra, se Severní Eforií (Eforie Nord). Ani tak se však nejedná o velké město, protože disponuje rozlohou pouze 7,4 km2 a žije tu necelých 10 000 obyvatel.
Rumunské riviéře u Černého moře přichází na „chuť“ stále více návštěvníků ze zahraničí a Eforie není výjimkou. Nejenže se zde nachází několik kilometrů pláží, ale jedná se zároveň o lázeňské městečko. Kromě toho lze v okolí obdivovat památky z různých období historie. V průběhu let navíc v Eforii vyrostla řada hotelů, takže turisté zde mají velmi dobré zázemí.
Zajímavá místa a památky v Eforii Nord a Sud v Rumunsku
Zdravotní lázně Ana Aslan (Ana Aslan Health Spa)
V Eforii vznikla už na konci 19. století první klinika a zdravotní středisko, to pod záštitou krále Karola I. Také dnes sem přijíždějí hosté kvůli fyzické a psychické rekonvalescenci. Zřejmě nejznámější lázeňský resort se nazývá Ana Aslan. Ten „nežije“ pouze z mořského podnebí a slunce, ale využívá též koncentrované slané vody z nedalekého jezera Techirghiol (viz níže). Při léčbě navíc nachází uplatnění rovněž černé sapropelické bahno. Ve zdravotních lázních Ana Aslan se mj. léčí artritida, revmatické potíže nebo poruchy nervového systému.
Pláže v Eforii
Pláž v Eforii Nord je dlouhá téměř 4 km a až 100 m široká. Na některých místech je voda mělká, takže sem mohou bez problémů vyrazit rodiny s dětmi a užít si spoustu zábavy. V Eforii Sud navíc naleznete jednu z nejkrásnějších rumunských pláží, které se honosí příznačným názvem „Nádherná pláž“ (Splendid Beach). V krásném prostředí si můžete užívat odpočinku, dát si osvěžující nápoj a dokonce zde zhlédnout divadelní představení.
Akvapark Eforie (Eforie Aqua Park)
Za zábavou s celou rodinou můžete vyrazit i do akvaparku v Severní Eforii, který má otevřeno denně od 9:00 do západu slunce. Relaxovat zde můžete v některém z místních tematických barů (např. ve stylu Divokého západu, Egypta či Ruska) či ve vířivce. Příznivci adrenalinové zábavy si zase jistě nenechají ujít jeden ze šesti toboganů. Děti si pak mohou užívat nejen na vodních atrakcích, ale také na dětském hřišti či během programu animátorů.
Kostel Narození sv. Jana Křtitele (Nativity of St. John the Baptist Church)
V Eforii naleznete také několik církevních staveb. Asi nejznámější je kostel Narození sv. Jana Křtitele. Ten se nachází zhruba ve středu Severní Eforie. Ačkoli základy budovy byly položeny již v roce 1913, 1. světová válka a další komplikace způsobily, že byly práce dokončeny až v roce 1935. Příznivce církevní architektury však tento menší kostel bílé barvy jistě zaujme, a to i díky pěknému interiéru.
Kostel Narození Panny Marie (Church of the Nativity of the Virgin Mary)
Druhou významnou církevní stavbou v Eforii je kostel Narození Panny Marie, který naleznete nedaleko předešlé budovy. Na rozdíl od ní jde ovšem o svatostánek ortodoxní církve. Tato pěkná stavba béžové barvy se dvěma věžemi je obklopena krásným nádvořím a zahradami. Návštěvníky pak jistě zaujme i nádherná obrazová výzdoba, jež krášlí nejen interiér, ale také exteriér kostela.
Jezero Techirghiol (Techirghiol Lake)
Jezero Techirghiol sice neleží přímo v Eforii, neboť se nachází mezi tímto letoviskem a městem Techirghiol, nicméně jej naleznete blízko. O vodě, která má koncentraci soli 95 %, a léčivém bahně jsme se zmínili již výše. Vedle Eforie se proto jedná o nejslavnější klimatické lázně na rumunském pobřeží. Léčí tedy nejen voda a bahno, ale příznivý vliv na zdraví člověka má i zdejší podnebí. Jezero disponuje rozlohou 11,6 km2 a maximální hloubka činí 9 m.
Kam na výlet do okolí
Zhruba 14 km severně od Eforie se rozkládá město Constanta, které má kolem 300 000 obyvatel. Z menšího letoviska se tedy můžete rázem ocitnout ve velkoměstě. Ba co víc, jde o největší rumunský přístav, takže tu lze obdivovat rozmanité lodě. Nudit se však nebudou ani milovníci historických staveb. Constanta je známá antickými památkami (ruiny řecké osady či zbytky římského fóra), ale také novějšími konstrukcemi, jakými jsou např. Janovský maják ze 13. století či pravoslavná katedrála a mešita.
Navštívit můžete i další turistická střediska na černomořském pobřeží. Velmi blízko Eforii se rozkládá Mamaia, což je vůbec největší rumunské letovisko u Černého moře. Relaxovat je možné na plážích s jemným pískem, ale věnovat se lze i vodním sportům. Dalším zajímavým letoviskem je rozvíjející se město Mangalia, které má stejně jako všechna ostatní rumunská černomořská střediska lázně. Nebudete-li chtít ovšem trávit veškerý čas u moře, můžete se také vydat do oblasti nedaleké náhorní plošiny Jižní Dobrudža (Cadrilater).
Eforie se asi nikdy nestane místem, kam budou masově mířit čeští turisté. Na druhou stranu se jedná o příjemné místo pro letní dovolenou. Příznivé klima, lázně, akvapark, čisté moře i krásné pláže dávají tušit, že si zde můžete skutečně odpočinout od všedních starostí. Kromě toho je tu možné navštívit několik církevních staveb a v blízkém okolí obdivovat velké množství zajímavých historických památek. Rozhodněte se tedy sami, zda vás taková dovolená láká.