![](https://www.dovolenavrumunsku.cz/wp-content/uploads/2018/02/03f60075-9043-468e-b92e-49d59fd63646.jpeg)
Gabriel Tocu via Wiki Commons
Velmi pěkným a zajímavým městě ležícím v regionu Sedmihradska, konkrétně v župě Mures, je Sighisoara (česky Segešvár). Město leží na řece Târnava Mare. Žije zde zhruba 33 tisíc obyvatel, z čehož pětina jsou Maďaři. Díky tomu, že se nachází na hlavní železničním tahu, je snadno dostupné. Návštěvu si užijí především příznivci malebných městských scenérií a historických památek. Jistě vás toto místo mimo jiné zaujme faktem, že se zde v první polovině 15. století narodil Vlad III., přezdívaný Drácula.
O kráse Sighisoary svědčí i skutečnost, že je jeho historické centrum na Seznamu světového dědictví UNESCO. Do jádra města se promítají vlivy Německa, Uherska, ale i Byzantské a Osmanské říše. Právě v této části města jsou nejzajímavější památky.
Jste připraveni poznat Sighisoaru? Pojďme se podívat na památky a další zajímavá místa tohoto města i jeho okolí.
Památky a zajímavá místa v Sighisoaře v Rumunsku
Hradby
Pokud chcete vidět hlavní památky města, vydejte se do jeho citadely. Kolem ní jsou mohutné hradby ze 14. století, které sloužily jako opevnění. Opevnění bylo v 15. století rozšířené o věže a bašty, z nichž se mnohé dochovaly do dnešní doby (devět věží ze čtrnácti a dvě bašty z pěti). Celkově se z původní délky 950 metrů dochovala velká část hradeb.
Hodinová věž
Hodinová věž (Sighișoara Clock Tower) patří mezi nejhezčí památky města. Dosahuje výšky 64 metrů. Začala se stavět koncem 14. století a měla sloužit k hlídání hlavní brány citadely. K první přestavbě došlo už v 16. století, ale velkého pokroku se dočkaly až v roce 1964, kdy byly modernizovány elektromotorem.
Obdiv si zaslouží i její orloj z roku 1648 s dřevěnými postavami. Dřevěných figurek je sedm (pro každý den v týdnu). Zároveň představují sedm starých bohů, ale i sedm planet či základních kovů. Na každou celou hodinu vás věž upozorní svou zvonkohrou. Na orloji jsou ještě figurky znázorňující antické postavy Právo, Spravedlnost a Mír.
Nejenže se z hodinové věže pokocháte výhledem do okolí, ale také je od roku 1898 uvnitř Muzeum historie. Prohlédněte si tu artefakty související s historií města.
Schodiště studentů
Jde o kryté schodiště (Scara Şcolarilor) s dřevěnou střechou. Pochází z roku 1642 a dostanete se po nich na nejvyšší bod města (429 m n. m.). Svůj název získaly podle toho, že vedly k významnému lyceu.
Po zdolání 175 schodů se můžete pokochat gotickým kostelem Na kopci (Biserica din Deal, Bergkirche). Tato stavba vznikala od 14. do 16. století. V kostele naleznete obrovské množství starých fresek a za kostelem se rozprostírá hřbitov se stovkami náhrobků.
Draculův rodný dům
Pokud vás zajímá, kde žil Vlad III. – Drácula, navštivte jeho rodný dům, kde žil do věku čtyř let. Vlad III. je neblaze proslulý panovník, o kterém se díky jeho krutosti šíří strašidelné legendy.
Nejde však o muzeum, kde byste se dozvěděli více informací o něm, ale zase se tu dobře najíte. V současné době je zde restaurace. To, že tu žil uvedený panovník, je označené na venkovní desce. Ochutnejte některou z rumunských specialit. Ovšem počítejte s vyššími cenami. Draculův rodný dům se nachází nedaleko věže s orlojem.
Kostel dominikánského kláštera
Hned u vstupu do citadely stojí gotický kostel dominikánského kláštera (Biserica Mănăstirii). Pochází z 15. století a od roku 1556 je hlavním luteránským kostelem. V 17. století ho poničil velký požár. Poslední rekonstrukce, při níž získala stavba dnešní vzhled, proběhla roku 1929. Dříve šlo o klášterní komplex, ale z původní struktury se zachoval pouze kostel.
Mimo jiné si v interiéru prohlédnete sbírku orientální koberců. Dále vás jistě zaujme bronzové písmo z 15. století, renesanční kamenné zárubně a barokní varhany. Kromě prohlídky exteriéru a interiéru věnujte pozornost i soše Vlada III., kterou najdete za kostelem.
Náměstí Piaţa Cetaţii
Náměstí Piaţa Cetaţii (The Citadel Square) představuje centrum starého města. V dobách minulých se tu pořádaly řemeslné a další trhy, ale také veřejné popravy.
Byzantská pravoslavná katedrála
Byzantská pravoslavná katedrála (Holy Trinity Church) není zrovna stavbou s dávnou minulostí. Byla vystavěná roku 1937 v byzantském, respektive neo-byzantském stylu. Vznikla na základě plánů architekta Dumitru Petrescu Gopeše. Pokud si ji chcete prohlédnout, vydejte se na severní břeh řeky Târnava Mare.
Siechhof
Rádi si prohlížíte církevní památky? Navštivte také kostel Siechhof (Lazar´s Church) z 16. století. Najdete ho mimo městské hradby. Zde hledali své útočiště pacienti s leprou. Kostel byl součástí většího komplexu, který ještě zahrnoval školu, učitelský dům a nemocnici.
Kam na výlet do okolí
Okolí Sighisoary nabízí zajímavé cíle. Jedním z nich je třeba město Medias. I zde se pokocháte zachovalým historickým centrem se středověkým opevněním. Prohlédnete si tu mimo jiné památky zapsané na seznamu UNESCO.
Jiným městem, které se bude líbit nejen obdivovatelům hradeb, je Sibiu. Zde bylo v 15. století vystavěno opevnění se 40 věžemi. Samozřejmě se nezachovalo celé, ale část si můžete prohlédnout. Z dalších památek města si uveďme Brukenthalský palác ve stylu baroka, Lhářův most, kupecké domy ze 16. a 17. století a kostely.
Zajímavým cílem je rovněž Târgu Mureş. Jde o hlavní město župy Mures. Zamiřte ke katedrále, radnici, paláci kultury a celkově nasajte atmosféru tohoto velkého města. A co takhle si dopřát příjemný odpočinek v lázeňském městečku Sovata? Je tu největší heliotermické jezero na světe – Ursu. A nejde o jediné jezero v okolí. Za pozornost stojí i město Reghin. A pokud si rádi dopřáváte pěší výlety, vydejte se do pohoří Gurghiu patřícího k sopečnému pásmu Vnitřních Východních Karpat. Na výběr máte z různých tras.
Historické jádro Sighisoary vás okouzlí svým středověkým rázem. A pokud vás celkově zajímá toto historické období, zúčastněte se Středověkého kulturního festivalu, který se tu koná koncem července. A samozřejmě tu budete moci ochutnat i různé speciality rumunské kuchyně a najdete také další podněty pro vaši cestu plnou zážitků.