Rumunsko v posledních letech láká turisty především svou zajímavou přírodou, ale i jeho města mají návštěvníkům co nabídnout. Pokud rádi poznáváte historické památky, prohlížíte si pěknou architekturu (především baroko), muzea a celkově chcete zažít atmosféru jednoho z nejbohatších měst v zemi, vydejte se do města Oradea (český název Velký Varadín). Je hlavním městem západního Rumunska
Oradea leží na řece Crișul Repede v Transylvánii nedaleko hranic s Maďarskem. Město určitě navštivte, pokud si rádi prohlížíte chrámy různých náboženstvích. Zde jich je kolem stovky. Jak už jsme si uvedli, na své si přijdou především příznivci baroka. Pojďme se společně podívat na ty nejlákavější turistické cíle v Oradee i jejím okolí.
Památky a zajímavá místa v rumunském městě Oradea
Náměstí krále Ferdinanda
Náměstí krále Ferdinanda (Piata Regele Ferdinand) je tvořeno několika kulturními a uměleckými památkami a jde o velmi pěkné místo, které byste určitě neměli minout. Prohlédnete si tu budovy v různých architektonických stylech. Dominantu náměstí představuje Státní divadlo Queen Maria, které vzniklo roku 1900. Na budově najdete neoklasicistní a neorenesanční prvky. Interiér je pro změnu ve stylu neobaroka a secese.
Z dalších významných budov tohoto náměstí si uveďme palác Sztarill, bývalý hotel Panonnia, budovu bazaru či palác Poynar.
Náměstí Piata Unirii
Společně s Piata Regele Ferdinand tvoří centrum Oradei ještě větší náměstí Piata Unirii. Obě náměstí jsou od sebe oddělené řekou Cristul Repede. Prohlédněte si tu radnici, kostely i další zajímavé stavby.
Muzeum Țării Crișurilor
Máte-li rádi muzea a zároveň baroko, nenechte si ujít Muzeum Țării Crișurilor (Museum Criss). Sídlí v barokním paláci (rozsáhlá budova, která patří k nejvýznamnějším barokním stavbám v zemi). Celkově je velmi důležitou rumunskou kulturní památkou.
Muzeum, které bylo otevřeno roku 1971, naleznete na severozápadě města. Na své si tu přijdou příznivci historie (dokumenty týkající se rumunské revoluce, fotografie památek Oradei, mapy, atlasy, zbraně, knihy), umění (obrazy, sochy), ale také přírodních věd (botanické i zoologické sbírky).
Muzeum „Ady Endre“
Muzeum „Ady Endre“ (Ady Endre Memorial Museum) představuje dům jednoho z nejvýznamnějších maďarských básníků. Byl představitelem maďarského symbolismu. Jeho dílo je působivé a zajímavý byl i jeho život, byť zemřel předčasně, ve věku 41 let.
Budova muzea byla původně kavárnou oblíbenou především na koci 19. a na počátku 20. století. Právě sem básník rád chodil. Najdete tu různé sběratelské předměty – sbírky, dokumenty, časopisy, či fotografickou sbírku.
Pevnost Oradea
Pevnost Oradea (Cetatea Oradea) byla vystavěná ve dvanáctém století. Později ji zničili Mongolové a Turkové, v 16. století však došlo k jejímu přestavění a pak ještě k rozšíření. Pevnost je ve tvaru pětiúhelníku a celkově stavba prošla fázemi románského stylu, baroka i renesance. Poslední restaurování pevnosti započalo roku 1998. V současné době je v pevnosti Fakulta výtvarných umění. V okolí si můžete odpočinout v pěkném parku.
Barokní katedrála
Obdivujete baroko? V tom případě určitě zavítejte do římsko-katolické barokní Katedrální baziliky Panny Marie (Catedrala barocă). Impozantní stavba architekta Giovanniho Battisty Ricca se pyšní titulem největší barokní stavby v celém Rumunsku. Po jeho smrti dokončil stavbu Franz Anton Hillebrandt. Vznikla v druhé polovině 18. století.
Palác „Černý orel“
Palác „Černý orel“ (Palatul Vulturul Negru din Oradea) je velmi pěknou architektonickou památkou, která byla dostavěná roku 1908 podle architektů Marcella Komora a Dezso Jakoba. Tato zajímavá budova má multifunkční využití. Odehrávají se tu různé společenské události a najdete tu různé kluby, kavárny, restaurace, ale i kanceláře.
Kostel „Biserica cu Lună“
Kostel „Biserica cu Lună“ (Church with the moon) je výjimečný svým „měsíčním“ hodinovým mechanismem, který byl do věže kostela instalován v roce 1793. Sestrojil ho George Rueppert.
Kostel se nachází v jihovýchodním rohu náměstí Unirii a je vystavěn v barokním stylu. Vznikal v letech 1784 až 1832 – v tento rok proběhlo teprve vysvěcení kostela.
Státní divadlo
Státní divadlo (Teatrul de Stat), které dominuje Ferdinandovu náměstí, bylo vystavěno v letech 1899 až 1900 v neoklasicistním stylu. Navrhli ho rakouští architekti Fellner a Helmer. Jejich divadla a opery najdete po celé Evropě. Budova má mnoho dekorativních prvku stojících za bližší průzkum a za pozornost stojí rovněž sochy před divadlem.
Calea Republicii
Pokud rádi nakupujete, nenechte si ujít oblíbenou ulici Calea Republicii. Krom toho je tu mnoho pěkných secesních budov.
Kam na výlet do okolí
Blízko Oradei (ani ne 10 km jižně) se nachází termální lázně Băile Felix. Jde o jedny z nejoblíbenějších a největších lázní v zemi. Účinky minerálních pramenů (využívají se už od 18. století) jsou zaměřené především na léčbu neurologických, revmatických a gynekologických nemocí. Teplota vody se tu pohybuje mezi 20 a 49oC. Dále tu najdete aquaparky a další servis pro váš dokonalý odpočinek.
Oradea leží v Transylvánii (Sedmihradsku), která nabízí mnohé zajímavé cíle. Jde o historické území Rumunska. Nejenže jsou tu krásné památky, ale také vás uchvátí zdejší nádherná příroda, především příznivci horské turistiky si přijdou na své. A určitě ještě v okolí Oradei najdete další cíle, kterými se právě vy necháte zlákat k výletu.
Jsou i pro vás rumunská města lákavým cílem? Pak si nenechte ujít Oradeu. Prohlédněte si zajímavé památky, nasajte atmosféru města a odpočiňte si u nějaké výtečné rumunské speciality…Zkrátka užijte si toto město naplno.