Město kontrastů, kde na jedné straně můžete obdivovat honosné paláce a čtvrti, zatímco na té druhé spatříte architektonické pozůstatky komunistické éry. Taková je Bukurešť, hlavní město Rumunska, které je domovem pro přibližně 2 miliony lidí. Možná vás k návštěvě naláká označení “Paříž východu”, kterým se Bukurešť pyšnila zejména v meziválečném období a často je tak nazývána ještě dnes. Stačí se projít historickými částmi města a objevíte široké bulváry, majestátní paláce, překrásné starobylé domy i další krásy. Určitě tak stojí za to dát Bukurešti šanci a zavítat na návštěvu.
Proč se vlastně jedná o takové město kontrastů? Odpovědí je zejména poslední komunistický prezident Rumunska – Nicolae Ceaușescu. Jeho cílem byla přestavba Bukurešti a vybudování nových megalomanských domů a staveb. Výsledkem přestavby však bylo zejména rozsáhlé bourání historických památek, na jejichž místě vyrostly obrovské komunistické stavby. Symbolem celé akce se stala budova Paláce Parlamentu, která dodnes nebyla zcela dokončena.
Pokud během svých cest rádi poznáváte i místní kuchyně, v Rumunsku si určitě pochutnáte. Místní specialitou a oblíbenou pochoutkou, kterou určitě stojí za to ochutnat, jsou „sarmale“ (závitky z mletého masa zabalené do zelného listu) podávané s kukuřičnou kaší zvanou mamaliga. Velmi oblíbené jsou poté i různé druhy sýrů, zejména pak ty ovčí. Nejtradičnější místní restaurace naleznete v uličkách starého města, tak alespoň do jedné z nich nezapomeňte zavítat. Pokud chcete navštívit opravdu tradiční podnik, zajděte do proslulé pivnice Caruęcu Bere, která zde funguje již od konce 19. století.
Zajímavá místa a památky v rumunské Bukurešti
Lipscani
Pokud si chcete prohlédnout historické krásy Bukurešti, které zůstaly ušetřeny Ceaușescuova řádění, vaše první kroky by měly směřovat do nádherné historické čtvrti Lipscani. Právě tady se totiž nacházejí ty nejstarší stavby ve městě. Čtvrť byla po staletí hlavním obchodním i kulturním centrem města. Sídlily zde významné obchody a scházely se zde vlivné osobnosti. Právě po obchodnících z Lipska byla celá čtvrť pojmenována. V uličkách středověké čtvrti můžete i dnes narazit na oblíbené trhy, tradiční bukurešťské hospůdky nebo na nejrůznější designové obchůdky. Mezi nejkrásnější památky Starého města patří Starý královský dvůr, který byl založen již ve 14. století.
Třída vítězství (Calea Victoriei)
Hlavní ulicí a tepnou Bukurešti je ulice zvaná Třída vítězství, která byla v minulosti známá pod několika různými názvy. Až po vítězství ve válce o nezávislost byl ustanoven název Třída vítězství, který je používán dodnes. Poděl celé třídy je rozmístěno hned několik historicky významných budov, mezi něž patří například knihovna místní univerzity, divadlo Odeon, palác Athénée, v němž dnes sídlí hotel Hilton, nebo Královský palác (Palatul Regal), který byl dříve sídlem rumunského krále. Od roku 1950 zde sídlí Národní muzeum umění. Na konci bulváru poté stojí Národní historické muzeum Rumunska, v jehož prostorách jsou návštěvníci seznámeni s historií země. Sbírky zahrnují celou řadu prehistorických artefaktů a velkou zajímavostí jsou také rumunské korunovační klenoty. V blízkosti Třídy vítězství sídlí koncertní budova Athenaeum, která je od samotné ulice oddělena menším parkem. Mnozí tuto impozantní stavbu označují za jeden ze symbolů Bukurešti.
Stavropolský kostel (Stavropoleos Church)
Jednou z budov, které lze na Třídě vítězství obdivovat, je i Stavropolský kostel. Jedná se o ortodoxní kostel pocházející z první poloviny 18. století. Součástí komplexu bylo v minulosti i několik dalších budov, ty se však bohužel nedochovaly. Také samotný kostel zažil těžké časy. Byl totiž značně poničen při zemětřesení. Naštěstí byl důkladně zrestaurován a návštěvníci Bukurešti jej mohou obdivovat v takřka nezměněné podobě. Kostel působí velmi nenápadným dojmem, je vybudován ve stylu zvaném Brâncovenesc a v jeho architektuře se objevují i byzantské prvky. Na počátku 20. století byl doplněn o novou budovu, v níž jsou uchovány vzácné náboženské předměty, včetně fresek z kostelů, které byly během komunistické éry zničeny.
Palác Parlamentu (Palatul Parlamentului)
Dominantou Bukurešti a symbolem Ceaușescuovy přestavby města je bezesporu Palác Parlamentu, který byl dříve známý pod názvem Palác lidu. Jeho výstavba byla započata v roce 1984 a skončila spolu s Ceaușescuovou popravou o pět let později. Budova tak stále není zcela dokončena. Že se však jedná o opravdu megalomanskou stavbu, to asi ani není nutné dodávat. Nacházejí se zde stovky místností a celková rozloha je odhadována na 330 000 metrů čtverečních. Interiéry jsou zdobeny mramorem, bronzem, zlatem i honosnými křišťálovými lustry. Není ani divu, že v tehdejší Bukurešti zmítané chudobou se jednalo o velmi nenáviděnou budovu.
Palác Parlamentu je druhou největší administrativní budovou na celém světě. Prvenství mu sebral už jen americký Pentagon. Palác byl vybudován na návrší, které dříve patřilo historickému centru města. V tomto případě bohužel musela “pokroku” ustoupit hned celá jedna šestina centra. V současné době zde sídlí parlament. Jsou zde také pořádány prohlídky. Ty bývají zakončeny návštěvou balkónu, ze kterého měl diktátor v plánu pořádat své projevy.
Náměstí revoluce (Piata Revolutiei)
Nedaleko od Paláce Parlamentu a Třídy vítězství leží malebné Náměstí revoluce. To je jedním z nejvýznamnějších míst Bukurešti a jen málokterý turista si jeho návštěvu nechá ujít. Právě zde totiž Ceaușescu pronesl svůj poslední projev. A právě zde byla také zahájena revoluce (jak ostatně název náměstí sám napovídá).
Vítězný oblouk (Arcul de Triumf)
Stejně jako celá řada dalších metropolí má i Bukurešť svůj vlastní Vítězný oblouk. Ten zdejší je replikou pařížského oblouku a byl postaven v roce 1935 u příležitosti sjednocení Rumunska.
Zahrady Cișmigiu
V Bukurešti určitě nezůstanete ochuzeni ani o přírodu. Ta je zde zastoupena veřejnými městskými parky, z nichž nejstarší jsou zahrady Cișmigiu, které se rozpínají na ploše více než 16 hektarů. Jedná se o krásné zahrady upravené ve stylu anglických parků, kterým dominují magnolie i vzrostlé stromy, v jejichž stínu najdete ideální místo k odpočinku. Nechybí ani překrásná růžová zahrada nebo rybník umožňující projížďky na loďkách.
Muzeum vesnice (Muzeul Satului)
Jedním z nejoblíbenějších turistických cílů v Bukurešti je Muzeum vesnice, které funguje již od roku 1936. Unikátní skanzen seznamuje návštěvníky s rumunskou lidovou architekturou, kterou zde zastupuje na 300 staveb. Jednotlivé stavby se sem dostaly z různých koutů země – můžete tak obdivovat zástupce rolnických obydlí, dřevěných kostelů i tradičních domků z oblasti Maramureš.
Kam na výlet do okolí Bukurešti?
Klášter Snagov
Přibližně 30 kilometrů od Bukurešti leží velmi zajímavé a legendami opředené místo. Je jím starobylý klášter stojící na ostrově v jezeře Snagov. Zde je údajně uložena část ostatků obávaného valašského knížete Vlada Draculy II., který neblaze proslul svou krvežíznivostí. Jeho poddaní z něj měli strach i po smrti, proto jeho ostatky pohřbili odděleně. O pravosti hrobu sice panují různé pochybnosti, pro milovníky záhad je však tajemný klášter oblíbeným výletním cílem.
Bahenní sopky u obce Berca
Pokud se rozhodnete pro trochu delší výlet, můžete se vypravit k přibližně 150 kilometrů vzdálené obci Berca. U ní se nachází evropský unikát, kterým jsou zajímavé bahenní sopky. Jedná se o několik metrů vysoké bahenní útvary, který svým vzhledem připomínají opravdové sopky. “Sopky” zde vyvěrají na třech místech. Rozlišujeme tak Malé bahenní sopky a Velké bahenní sopky a areál za vesničkou Beciu, který je ze všech nejméně navštěvován. V rumunštině je oblast označována jako Vulcanii Noroiosi. Krajina zde působí velmi zvláštním, téměř až mimozemským dojmem – ze všeho nejvíce připomíná měsíční krajinu. Proto zde údajně bylo natáčeno i několik sci-fi filmů.
Brašov (Brasov)
Od bahenních sopek můžete pokračovat třeba do krásného Brašova, který je od obce Berca vzdálen přibližně 200 kilometrů. Brašov leží v regionu zvaném Transylvánie, kde je obklopen vrcholky Jižních Karpat. Jedná se o velmi krásné město s množstvím historicky významných míst a památek, z nichž musíme zmínit například hlavní náměstí Piaţa Sfatului lemované hned několika zajímavými stavbami. Obdivovat tady můžete třeba radnici z 15. století, jejíž součástí je i Hlásná věž, renesanční Kupecký palác a také gotický Černý kostel, který tvoří dominantu celého Brašova. V interiéru kostela si můžete prohlédnout krásné varhany i rozsáhlou sbírku tureckých koberců. Mezi další zajímavá místa a památky Brašova patří městské hradby s Černou a Bílou věží nebo proslulá čtvrť Schei.
Rumunská riviéra (Romanian riviera)
Z Bukurešti se můžete velmi snadno vypravit i k rumunskému pobřeží. Stačí ujet jen něco málo přes 200 kilometrů a můžete si dopřát koupel ve vodách Černého moře. Oblast zvaná Rumunská riviéra je pro výlet jako stvořená. Najdete tady krásné pláže i malebné vesničky. Na desítky kilometrů dlouhé riviéře se nachází hned několik měst a letovisek, a to včetně těch lázeňských. Mezi nejoblíbenější destinace riviéry patří klidná Mamaia, která je jako stvořená pro trávení rodinné dovolené s dětmi, dále Constanta, kterou si zase zamilují mladí lidé toužící po živější dovolené, nebo Eforie, která je díky léčivému bahnu ze slaného jezera hojně vyhledávána pacienty s revmatologickými, kožními i jinými onemocněními.
Delta Dunaje (Rezervatia Biosferei Delta Dunarii)
Pokud budete po riviéře pokračovat směrem na sever, můžete dojet až k deltě Dunaje, která byla spolu s okolní přírodou prohlášena biosférickou rezervací. Celé území bylo rovněž zapsáno na seznam UNESCO. Jedná se o druhou největší říční deltu v celé Evropě. Na své si zde přijdou nejen milovníci krásné přírody, ale také všichni ti, kteří touží po ničím nerušeném odpočinku na klidných a panensky krásných plážích. I ty tady totiž naleznete. Stačí jen navštívit pobřežní část rezervace. Celá rezervace je velmi rozsáhlá a do některých jejích částí se nelze dostat jinak než lodí. Nejčastějším výchozím bodem pro návštěvu delty je město Tulcea. Právě u něj se Dunaj rozděluje do tří ramen a vytváří krásnou podívanou. Z města poté každý den vyplouvají lodě, jimiž se můžete plavit po všech ramenech.
Bukurešť je opravdovým městem kontrastů, které vám nabídne pohled na krásné paláce i opuštěné architektonické pozůstatky socialistické éry. Ať už však o ní budete přemýšlet jako o “Paříži východu”, nebo dáte přednost označení “nejošklivější město Evropy”, určitě stojí za to Bukurešť navštívit. Jedině tak se budete moci s jistotou sami rozhodnout, na kterou stranu se přikloníte.