Archeologické důkazy dokazují, že se lidé v oblasti dnešní Bukurešti usazovali již před 150 000 lety. Avšak první písemná zmínka o městě pochází z roku 1386. Podle pověsti byla Bukurešť pojmenována podle pastýře jménem Bucur.
Roku 1459 prohlásil Vlad Napichovač (známý jako Vlad Tepeš nebo Dracula) Bukurešť za hlavní město, do kterého se spolu s Valašskými knížaty a svým dvorem přemístil. Hlavním důvodem přemístění byla vzdálenost od Karpat a oblasti maďarského vlivu. Zároveň se Bukurešť nacházela na obchodní trase spojující jihovýchodní Evropu se severem a západem.
V 16. století se k moci krátce dostali Turci. Brzy se však Bukurešť vymanila z Turecké nadvlády a od roku 1659 se stala valašským hlavním městem. Velký rozvoj město zažilo v 19. století, kdy se zároveň stalo nejvýznamnějším městem Rumunska. Důležitou událostí 20. století bylo lidové povstání proti N. Ceausescovi a jeho diktatuře v roce 1989.
Dnes je Bukurešť domovem pro přibližně 2 miliony obyvatel, díky čemuž se řadí mezi největší města v tomto regionu Evropy. Město leží v malé nadmořské výšce do 100 m. n. m. Klima je kontinentálního rázu, zimy zde jsou větrné a mrazivé. Bukurešť je známá malým množstvím srážek a také malou vlhkostí vzduchu. Rozloha města je 5046,1 km². Etnické složení v Bukurešti vypadá následovně: Rumuni (97%), Romové (1.4%), Maďaři (0.3%), Němci a Turci jsou ve městě menšinami.
Bukurešť dnes tvoří přibližně 20% z HDP celého Rumunska. Ve městě je silně zastoupený strojírenský, elektrotechnický, chemický, sklářský, farmaceutický nebo potravinářský průmysl. Doprava ve městě je zajištěna metrem. Sídlí zde mezinárodní letiště Henri Coanda a Baneasa (spíše pro lety vnitrostátní). Uvnitř města lze nalézt univerzitu a další vysoké školy, různá muzea, operu, divadlo či zoologickou zahradu.
Turistické zajímavosti v Bukurešti
V dřívějších dobách byla Bukurešť často nazývána Paříží Východu. Při prohlídce města se určitě vyplatí zajít na náměstí Piata Unirii. Zde leží např. největší obchodní dům města Unirea. V Bukurešti také leží druhá největší administrativní budova na světě (po Pentagonu), budova Palác Parlamentu. Stavba byla zahájená v roce 1983 na Ceausescův příkaz. Na projektu pracovalo 700 architektů a 17 000 dělníků. Budova však nebyla nikdy úplně dokončena, odhaduje se, že je dokončeno pouhých 60%. Cena za stavbu se pohybovala kolem 3,3 mld. USD. Kvůli této stavbě muselo změnit bydliště na 40 000 lidí. Monumentálně působí především největší sál s 1 200 místy, který má 2 226 m. V roce 2008 se v paláci konal summit NATO.
Velice zajímavým úkazem ve městě je řada parků, které leží na jihu. Např. se jedná o Parcul Carol, kde sídlí Technické muzeum nebo park Tineretului. Zde je hřbitov obětí revoluce v roce 1989. Další velkou památkou města je také kostel sv. Jiří, kde je dnes pohřben bývalý kníže C. Brancoveanu. Za zmínku stojí i palác Cotroceni. Ten byl založený jako klášter, ale dnes je sídlem prezidenta. V hlavním městě Rumunska jsou k vidění spousty dalších významných kulturních a historických památek, které stojí za to vidět. Město si zachovalo svoji krásu i přesto, že N. Ceausescu se snažil město v mnohém přebudovat k obrazu svému.