Vydáte-li se na putování krásnou a legendami opředenou rumunskou Transylvánií (známou také jako Sedmihradsko), můžete zavítat do překrásného města Brašov. Jedná se o působivé místo, které je domovem pro přibližně 250 000 lidí. Brašov byl založen již v období středověku a o historické památky tady nouze určitě není. Za prohlídku stojí působivé historické centrum města nebo i pozůstatky městského opevnění. Zakladateli města byli němečtí Sasové, kteří městu dali jeho německý název – Kronstadt, což v překladu znamená korunní město. Tento název se uchytil a v Německu je pro Brašov používán dodnes. To se však nedá říci o názvu Oraşul Stalin (Stalinovo město), který byl používán jen v letech 1950 – 1960. V této době bylo na přilehlé hoře Tâmpa vykáceno několik stromů, které nahradil obrovský nápis “Stalin”. Nápis zde ostatně můžete obdivovat dodnes, jen byl změněn na “Braşov”. Při pohledu na něj se jistě mnohým z vás vybaví známý nápis “Hollywood” v Los Angeles.
Zmíněné historické památky určitě nejsou tím jediným, co Brašov svým návštěvníkům nabízí. Lákavé je i jeho nádherné okolí tvořené vrcholky Jižních Karpat, kterým je velmi často přezdíváno Transylvánské Alpy. Návštěvu Brašova si tak jistě užijí i milovníci horských túr, kteří poté mohou pokračovat vstříc vysoko se tyčícím horám. Neméně oblíbený je Brašov i v zimě, kdy se stává oblíbeným střediskem zimních sportů.
Zajímavá místa a památky v rumunském Brašově
Piaţa Sfatului
Srdcem historického jádra města je prostorné náměstí Piaţa Sfatului, které je lemováno krásnými historickými budovami. Za zmínku stojí například renesanční dům Hirscherových, který je nazýván také jako kupecký dům. Ten byl postaven v první polovině 16. století a dnes je sídlem oblíbené galerie. Dalšími stavbami, které lze na náměstí obdivovat, je místní radnice a slavný Černý kostel. Náměstí je velmi živým místem, kde jsou pořádány i proslulé trhy a nejrůznější kulturní akce.
Radnice (Casa Sfatului)
Jak již bylo zmíněno, na náměstí Piaţa Sfatului můžeme nalézt i brašovskou radnici. Jedná se o renesanční stavbu pocházející z počátku 15. století, která se dočkala zajímavé barokní úpravy. Součástí radnice je také 48 metrů vysoká Hlásná věž, která je prý zakletá. V dávných dobách zde totiž údajně byli lidé často mučeni. Ve věži dnes sídlí Historické muzeum, jehož návštěvu byste si určitě neměli nechat ujít. Seznámit se tady můžete se saskými dějinami a nechybí ani malá mučírna.
Černý kostel (Biserica Neagrã)
Pravděpodobně nejznámější stavbou a dominantou Brašova je Černý kostel pocházející ze 14. století. Už na první pohled se jedná o velmi zajímavou stavbu (aby také ne, když výstavba trvala téměř 100 let), neméně poutavý je však i příběh kostela. Ten svůj název získal podle černé barvy zdí. Ty ale původně vůbec černé nebyly. Svůj nový vzhled získaly až po požáru, který zde v 17. století vypukl. Kostel následně prošel renovací a dnes jsou jeho zdi už jen šedé. Určitě si nenechte ujít prohlídku interiéru, které je na rozdíl od vnějších zdí čistě bílý. Jeho pokladem je sbírka více než stovky orientálních koberců, které sem darovali obchodníci putující z osmanských zemí. Neméně zajímavá je poté i bronzová křtitelnice z 15. století a nesmíme zapomenout ani na obrovské mechanické varhany se 4000 píšťalami, které pocházejí z 19. století.
Strada Sforii
Při své návštěvě Brašova nezapomeňte navštívit uličku Strada Sforii, která je nejužší ulicí ve městě a pravděpodobně také jednou z nejužších v celé Evropě. Ulička je dlouhá něco málo přes 80 metrů a v nejširším bodě měří pouhých 135 centimetrů. Původně měla ulička sloužit jako spojnice pro hasiče a zmínku o ní najdeme už v dokumentech ze 17. století. V současné době se jedná o velmi oblíbenou turistickou atrakci.
Městské opevnění
Historické centrum Brašova bylo obehnáno mohutným opevněním. To bylo tvořeno až 12 metrů vysokými hradbami, baštami, věžemi, příkopy i branami. Značnou část opevnění zde můžete obdivovat dodnes. Zachována zůstala například věž Kateřinské brány (Poarta Ecaterina), dvě věže známé jako Černá věž (Turnul Negru) a Bílá věž (Turnul Alb) nebo několik bašt. Mezi ně patří i Tkalcovská bašta (Bastionul Tesatorilor), která patří mezi největší dochované středověké bašty v Rumunsku.
Schei
Za původním opevněním naleznete slavnou čtvrť Schei. Ta byla vyhrazena rumunskému obyvatelstvu, kterému byl přístup do historického centra města spravovaného Sasy až na několik výjimek odepřen. Mezi nejvýznamnější památky této čtvrti patří katedrála svatého Mikuláše, která byla vybudována v 15. století. Jedná se o krásnou gotickou stavbu, jejíž interiér je zdoben zajímavými nástěnnými malbami. Ve čtvrti Schei lze nalézt také první rumunskou školu. Ta byla otevřena ve 2. polovině 18. století a dnes zde sídlí muzeum školství.
Hora Tâmpa
Nad městem se tyčí již zmíněná hora Tâmpa, na níž je umístěn nápis s názvem města. Přímo k němu můžete vystoupat. Odměnou vám bude překrásný výhled na Brašov i jeho okolí. Na vrchol můžete dojít po svých, vyveze vás sem ale i kabinová lanovka. Pokud se však rozhodnete pro jízdu lanovkou, ochudíte se o procházku překrásnou přírodou, která je domovem medvědů i nejrůznějších ptačích druhů. Pěší výstup trvá asi jednu hodinu – záleží na tom, pro jakou cestu se rozhodnete. Pokud si zvolíte lanovku, z její horní stanice se po přibližně pěti minutách chůze dostanete na skalnatou vyhlídku, z níž si můžete dopřát ten úplně nejkrásnější výhled. Navštívit můžete také příjemnou vyhlídkovou restauraci.
Kam na výlet?
Hrad Bran
Přibližně 30 kilometrů od Brašova leží hrad Bran, který patří mezi nejznámější a nejnavštěvovanější památky Rumunska. Svým dílem o hraběti Drákulovi ho proslavil spisovatel Bram Stoker. Od vydání jeho slavného díla znají fanoušci po celém světě Bran jako “Drákulův hrad”. Návštěva hradu určitě stojí za to, a to i v případě, že zrovna nepatříte mezi příznivce tohoto žánru. Hrad, který byl postaven již počátkem 13. století, má úctyhodných 17 síní. Od roku 2009 zde funguje muzeum, v němž si můžete prohlédnout celou řadu exponátů pocházejících z rodových sbírek Habsburků.
Bukurešť
Pokud si budete chtít udělat o něco delší výlet, můžete se vypravit i do 170 kilometrů vzdálené Bukurešti, hlavního a největšího rumunského města. Bukurešť je mimořádně krásným městem plným šlechtických sídel a širokých ulic. Díky nim si také vysloužila přezdívku “Paříž východu”. Určitě si nenechte ujít procházku hlavním bulvárem, kterým je Třída vítězství (Calea Victoriei). Na jejím konci naleznete majestátní budovu Národního historického muzea. V Bukurešti poté můžete navštívit i jednu z největších vládních budov na světě. Je jí Palác parlamentu, který místní stále znají spíše pod názvem Casa Poporului (Dům národů). Právě tento název mu totiž propůjčil komunistický prezident Ceaușescu, který teprve v 80. letech minulého století nařídil jeho výstavbu. Ve městě samozřejmě naleznete i o něco starší památky. Ty úplně nejstarší najdete ve čtvrti Lipscani, která je považovaná za bukurešťské “Staré město”. Tady určitě musíme zmínit Starý královský dvůr ze 14. století nebo kostel Biserica Curtii Vechi. Pokud vás putování po památkách unaví, můžete si odpočinout v některé z tradičních hospůdek nebo kaváren, kterými jsou lemované místní uličky.
Brašov je krásným městem, které zaujme všechny milovníky historických památek i krásné přírody. Jeho poloha v srdci Jižních Karpat je totiž opravdu až idylická. Sami se tak můžete rozhodnout, zda svůj den strávíte prohlídkou architektonických krás nebo procházkou podél úpatí vysokých hor. Na výlet se poté můžete vypravit i na proslulý hrad Bran, který je často spojován s legendou o Drákulovi. Pokud vám nevadí vážit o něco delší cestu, určitě navštivte i “Paříž východu” – krásnou Bukurešť plnou památek.