Sibiu je rumunským městem ležícím v Sedmihradsku. Tato oblast je rovněž známá jako Transylvánie, takže ji proslavil především román Drákula. Ačkoli název Sibiu možná mnohým našincům nic neřekne, z hlediska počtu obyvatel by se jednalo o čtvrté největší české město. Na 121 km2 zde žije přes 150 000 lidí. Jedná se tedy o jedno ze sedmihradských center.
Ba co víc, Sibiu bylo v roce 2007 vyhlášeno společně s Lucemburkem evropským hlavním městem kultury. Návštěvníkům ze zahraničí toho ovšem může mnoho nabídnout i dnes. Jde především o spoustu historických památek, nicméně na své si přijdou rovněž milovníci přírody. V těsné blízkosti města se navíc nachází spousta dalších zajímavých míst.
Zajímavá místa a památky v rumunském Sibiu
Velké náměstí (Big Square)
Piata Mare neboli Velké náměstí je centrem Sibiu, přičemž patří k největším v celé Transylvánii. Při návštěvě města se zde tedy určitě minimálně jednou ocitnete a nuda tu nemá šanci. Nachází se tady totiž řada památek, které zaujmou každého, kdo se alespoň trochu zajímá o historii. Zmínit musíme kašnu, fontánu, historické domy a kostel, ale především Brukenthalský palác a věž Turnul Sfatului.
Brukenthalský palác a Brukenthalské národní muzeum (Brukenthal Palace/Brukenthal National Museum)
Brukenthalský palác byl postaven v 18. století a nazýván je po Samuelu von Brukenthalovi, tedy habsburském guvernérovi Transylvánie. Barokní palác patří k nejdůležitějším památkám Rumunska a navíc je jeho součástí i Brukenthalské národní muzeum, které sestává z mnoha rozličných sbírek. V samotném paláci naleznete starou knihovnu a uměleckou galerii, jež zahrnuje zhruba 1 200 děl známých evropských malířů z 15. až 18. století, a to včetně takových veličin jako Rubens a další. Ostatní sbírky jsou pak na jiných místech Sibiu – Historické muzeum např. v budově radnice.
Radniční věž (The Tower of the Council)
Turnul Sfatului neboli Radniční věž ze 13. století patří k architektonickým dominantám Sibiu, protože ji nelze přehlédnout. V přízemí je umístěna velká klenutá pasáž, které spojuje Velké a Malé náměstí (Piata Mica). Věž převážně bílé barvy nemusíte obdivovat pouze z venku, ale lze navštívit i interiér. Po úzkém točitém schodišti se dostanete až do horních pater. V šestém se kupříkladu nachází zajímavý hodinový mechanismus a z horního patra budete mít krásný výhled na město.
Most lží (Bridge of Lies)
Tento most v centru Sibiu je velmi známý takřka po celém Rumunsku, a to i přes svou nevelkou délku 10,5 m. Postaven byl v roce 1859 a jedná se o nejstarší litinový most v celé jihovýchodní Evropě. A proč je vlastně tak populární? Váže se k němu totiž hned několik legend, z nichž ta hlavní mu dala název. Traduje se totiž, že když na most vstoupí lhář, celá konstrukce se zřítí.
Národní muzejní komplex ASTRA (ASTRA National Museum Complex)
Zajímají-li vás při cestách do zahraničí místní lidové tradice, v Sibiu byste rozhodně neměli vynechat Národní muzejní komplex ASTRA. Jedná s o největší skanzen v Evropě a tvořen je hned několika tematickými okruhy. Prohlédnout si tak můžete tradiční domy a lidová řemesla, muzea Transylvánie, univerzální či saské etnografie, ale třeba také kultury Romů. Můžete zde tedy strávit spoustu zajímavě stráveného času.
ZOO Sibiu
Milovníky zvířat nepochybně potěší i místní ZOO, která opět není jen tak ledajaká. Vzhledem k tomu, že funguje již od roku 1929, jde o nejstarší zoologickou zahradu v Rumunsku. Už před vchodem vás jistě zaujme dub, kterému je úctyhodných 600 let. V samotné ZOO na návštěvníky čeká na ploše 15 hektarů spousta výběhů pro různé zástupce živočišné říše, jako jsou např. medvědi, bílí vlci, karpatští jeleni, jaguáři, ale také různé ptačí a další druhy.
Kam na výlet do okolí
Jižně od Sibiu se rozkládá Přírodní park Dumbrava Sibiului (Dumbrava Sibiului Natural Park), na jehož území se částečně nachází i výše zmíněný skanzen ASTRA. Tvořen je ovšem především lesní oblastí Dumbravského lesa, jež se skládá z mnoha druhů stromů, ale také řekou Trinkbach. Její pobřeží přitom nabízí výtečné podmínky pro pěší turistiku. Pokud tedy i mimo hranice České republiky vyhledáváte fyzické aktivity v přírodě, můžete vyrazit právě sem.
Jen 17 km od Sibiu se nacházejí rovněž známé lázně Ocna Sibiului, jež jsou nazývány „Transylvánským mořem“. Součástí je totiž i vodní plocha, jež se svou slaností vyrovná Mrtvému moři. Lázně jsou navíc obklopeny kopci s dubovými lesy. Jako poslední návrh na výlet máme město Sighișoara (česky Segešvár), které se nachází severovýchodně od Sibiu. Nejenže je jeho historické centrum zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO, ale údajně se zde také narodil Vlad III. zvaný Drákula.
Rumunsko nemá mezi českými turisty zase takové jméno jako některé jiné destinace v západní či jižní Evropě. Cestovatele, kteří jej navštívili, však okouzlilo svou tajemnou atmosférou, na které se podílí i již zmíněný román Brama Stokera. Sibiu a jeho okolí je navíc více než zajímavé. Kromě jedinečného prostředí opředeného tajemnem lze obdivovat mnoho historických památek i přírodní krás. Letošní dovolená tedy může být příjemně mrazivá.