České vesničky v rumunské části Banátu začaly vznikat v první polovině 19. století díky Rakouské monarchii, která hledala do této velmi málo osídlené oblasti obyvatele, kteří by zajistili ochranu tamější vojenské hranice. Mezi lety 1826 až 1828 tak vznikly obce Gerník, Rovensko, Bígr, Eibentál, Šumice a také Frauvízn (později zatopená). Má se za to, že z Čech do Banátu odešlo cca 1.700 rodin (zhruba 8.500 jedinců). Odcházeli lidé z Plzeňska, Klatovska, Domažlicka, Berounska, Příbramska, ale také např. z Čáslavska, Turnovska či Chrudimska.
V následujících takřka dvou staletích si tamní krajánci uchovali stále tradiční způsob života, který je již západnímu životnímu stylu velmi vzdálený. Chcete – li poznat, jak žili naši předci naživo i v 21. století, je návštěva rumunských vesniček v Banátu ideální příležitostí.
V tomto roce nově nabízíme možnost zájezdu do českých vesniček přesně v termínu, kdy tamní krajané putují na poutní místo Maria Čiklava. Zájezd v tomto termínu je dostupný zde.
1. den
Odjezd v ranních hodinách z ČR. Ve večerních hodinách příjezd do české vesničky Gerník a ubytování.
2. den
Po snídani je možné zúčastnit se mše svaté s místními krajany. Následovat bude procházka po vesnici a krátké představení všech českých vesnic v Banátu.
3. den
Celý den strávíme s místními obyvateli při jejich práci na polích a doma v hospodářství (vyzkoušíme si např. dojení krav). Po večeři v místní hospůdce ochutnáme rumunské pivo za poslechu lidových písní a zpěvu s harmonikou.
4. den
Celodenní výlet k Dunaji a do dvou českých vesniček Bígr a Eibenthal; po cestě se taktéž zastavíme u sochy dáckého krále a vojevůdce Decebala, jež horolezci vytesali do skály a kde bude také nasledovat výlet lodi po Dunaji. Večer návrat na ubytovaní a večeře.
5. den
Po snídani se vydáme navštívit další českou vesnici zvanou Svatá Helena. Tentokrát nepojedeme minibusem, ale půjdeme pěšky. Trasa je dlouhá cca 15 km, při cestě je možné si vychutnat krásu zdejší přírody. Půjdeme i kolem známé jeskyně jménem Turecká díra. Večer návrat do Gerníku (možnost návratu minibusem pro ty, kteří by se nemohli vydat pěšky).
6. den
Výlet k místním mlýnům u svatého Petra, kam místní obyvatelé jezdí s obilím. Odpoledne návrat do Gerníku, kde bude následovat volný program.
7. den
Po snídani lze tento den vyplnit fakultativním výletem do české vesnice Rovensko, která je nejvýše položenou vesnicí ze všech českých vesnic v Banátu. Večer návrat do Gerníku.
8. den
Po snídani odjezd zpět do ČR; zastávka ve městě Temešvár, kolébky revoluce roku 1989 s prohlídkou pravoslavné katedrály barokního centra.
Termín | 06. 05. - 13. 05. 2023 |
---|---|
Cena + polopenze | 9 700 Kč |
*Polopenze v Banátu nemá formu klasického stolování v restauraci, spíše se podobá tradičnímu posezení u babičky na něž jsme byli zvyklí v mládí. Je zvykem k jídlu podávat tamní slivovici.