Historie samostatného Rumunska, jak ho známe dnes je celkem krátká, vzhledem k tomu, že Rumunsko vzniklo až v 19. století. Na území dnešního Rumunska však bylo velice živo již daleko předtím. Je však důležité říci, že shrnout historii země není tak jednoduché, jelikož Rumunsko nebylo nikdy úplně svobodné. Svoboda byla vždy velmi nejistá. Po většinu historie můžeme dnešním Rumunskem nazývat čtyři oblasti: Dobrogea, Transylvánie (Sedmihradsko), Valašsko a Moldavsko. Každé z těchto území má svoji vlastní minulost, proto nelze přesně shrnout historii území, které je dnes nazýváno Rumunsko.
Za vznik Rumunska můžeme považovat sjednocení Valašska a Moldávie, ke kterému došlo roku 1858. My se však vrátíme ještě do dávnější historie. Spousty archeologů totiž věří, že území dnešního Rumunska bylo nepřetržitě obydlené 60 000 let. Toto tvrzení velice důrazně podpořil nález uskutečněný roku 2002. V jeskyni Pestera cu Oase v Oltensku byla totiž objevena kostra, jejíž stáří se odhaduje na 36 000 let. Tato kostra je určitě nejstarší kostrou, která kdy byla na území Evropy nalezena. Tento nález vrhnul nové světlo na vývoj lidstva od neandrtálců k moderním raným lidem.
První Dákové, Gétové poprvé obsadili oblasti dnešní Transylvánie(Sedmihradsko), Moldávie a Valašska cca 2000 let př.n.l. V rozmezí let 82 př.n.l. – 44 př.n.l, kdy tomuto území vládl velký panovník jménem Burebista se říše Dáků rozpínala od Balkánských hor až po Dobrogeu na jižním území a také od Dněstru na východě až po Dunaj v Maďarsku a také na Moravě, která je dnes součástí naší republiky.
Roku 106 n. l. se toto území stalo Římskou provincií. Římská okupace trvala celkem 165 let až do roku 271 n. l. Římané okupovali Dácii hlavně kvůli zlatu, kterého se zde během této doby vytěžilo nespočet. Pokud bychom chtěli toto zlato přepočítat na dnešní měnu, jednalo by se o miliardy eur. Toto období ukončil až císař Aurelián, stáhnutím zákonné ochrany Dácie před hrozbou, kterou představovali asijské a germánské kmeny.
V rozmezí od 7 století až do 10 století začali vznikat na území dnešního Valašska a Moldavska první státní útvary. Poté Uherský král jménem Gejza II. přivádí na území dnešního Rumunska německé kolonisty. V období od 15. století do století 16. se do područí Turecka dostali území Moldavska, Valašska a Sedmihradska( Transylvánie ). Na konci 16. století Valašský kníže Michal Chabrý dobyl Sedmihradsko(Transylvánie) a Moldavsko a díky tomu na jeden rok sjednotil všechna tři knížectví.
Roku 1859 kníže Alexandru loan Cuze sjednotil Moldavsko s Valašskem. Tuto událost lze považovat za vznik Rumunska. V roce 1918 se připojila i Transylvánie(Sedmihradsko). Po první světové válce se Rumunsko stalo jednou z nejbohatších zemí Evropy, což zapříčinil hlavně vývoz obilí. Během druhé světové války se Rumunsko nejdříve podvolilo Německu avšak v roce 1944 král Mihai I. svrhnul Antoneska a Rumuni vstoupili do války proti Německu.
Po druhé světové válce král odchází do exilu a roku 1947 se moci ujímají komunisté. V roce 1965 se stává pozdější diktátor Nicolae Ceausescu generálním tajemníkem strany a hlavou státu. Ten byl svržen po Rumuny naprosto strašlivém období v roce 1989 Prosincovou revolucí. Ceausescu a jeho žena Elena byly odsouzeni k smrti. Oba dva byli zastřeleni. Vlády se zmocnili reformní komunisté a v jejím čele byl Ion Iliescu. Od té doby došlo v Rumunsku k demokratickým obměnám vlády, celkem byli tři.
Ekonomické podmínky po této revoluci v zemi nebyli vůbec dobré, nezaměstnanost byla obrovská a čekalo se co se zemí bude. Okamžitě po revoluci odešlo cca 2 miliony lidí do zahraničí za lepšími podmínkami. Tento trend pokračuje dodnes, na druhou stranu je třeba říci, že podmínky v zemi jsou s těmi před dvaceti lety nesrovnatelné. Postupně se povedlo dosáhnout obrovského pokroku. Hlavně od roku 2000 došlo k obrovskému ekonomickému růstu.
V roce 2004 Rumunsko vstoupilo do Nato a roku 2007 také spolu s Bulharskem do Evropské Unie.